Hudba pre dva sláky v Brezne

11.09.2021 19:00 Synagóga, Brezno

Krásny umelecký zážitok mali možnosť získať ľudia na jedinečnom koncerte Hudba pre dva sláky organizovaný občianskym združením Slavonic s finančnou podporou Fondu na podporu umenia v synagóge v Brezne. Výnimočnosť koncertu spočívala nielen v súzvuku dvoch strunových nástrojov, ale aj vo výbere skladieb, ktoré obohatili náš hudobný repertoár. V podaní huslistu Andreja Barana a violončelistu Michala Haringa sme si mali možnosť vypočuť Huit Morceaux Reiholda Gliera, Sonatinu H80 Arthura Honeggera a Duo pre husle a violončelo op.7 Zoltana Kodályho. “Práve posledná skladba slúžila ako podnet k prvotnej myšlienke spolupráce a uskutočneniu koncertov u nás neprebádanou literatúrou pre toto hudobné zoskupenie. Je často kladená do úzadia a opomínaná, považovaná za neefektívnu a nezaujímavú. Je to však pravý opak…” sme sa ozvedeli na začiatku koncertu od violončelistu Michala Haringa. A museli sme mu uznať za pravdu. Spojenie dvoch melodických nástrojov huslí a violončela bol pre poslucháčov priam elektrizujúci zážitok. Diela prekypovali originalitou, farbami, citom a expresivitou. Sme radi, že k nám títo dvaja vynikajúci umelci zavítali a veríme, že sa čoskoro medzi nás vrátia. Ďakujeme

Text: Lucia Fajnorová

Active Citizen Fund

Radi by sme poďakovali nadácií Ekopolis, ktorá spravuje ACF a vyjadrili nesmiernu radosť, že môžeme odprezentovať náš projekt Za krajšiu jeseň života ľuďom, na ktorých sa v oblasti kultúrneho rozvoja zabúda. Ľuďom, ktorí vystavali našu spoločnosť a ktorým môžeme ďakovať, že sme tu. Dovoľte aby sme im ako poďakovanie prispeli aspoň takto, prostredníctvom umenia a vniesli im do zariadení v ktorých musia tráviť jeseň života svieži hudobný vánok.

Ďakujeme a veríme, že vás nesklameme

Vaše o.z. Slavonic

Ako ďalej?

Otvorili sme nové dvere vedúce do roku 2021 a hneď za nimi nás zastavila mreža nad ktorou svieti nápis “za mnou sa nachádza cesta ku kultúre”.. ako ďalej? Kultúra stagnuje, hlas umelcov je umlčaný pretože všetci vedia, že práve on je ten, ktorí dokáže rozhýbať stojace vody. Umlčali hercov, umlčali hudobníkov. Jednotlivé umelecké sféry sú z dôvodu hlavne finančnej núdze rozhádané. Ako jediný kultúrny program majú ľudia televíziu v ktorej ale nenachádzate nič, žiadny hodnotný program, kultúru. Slovenský národ kultúrne upadá a aj napriek snahe umelcov sa to nedarí zvrátiť.

My to však berieme ako určitú sinusoidu, jeden rok je horšie, druhý lepšie a veríme, že aj ľudia znovu objavia lásku k umeniu. Pandemický čas nebude trvať večne, určite nebude ľahké znovu vybudovať zbúranú dôveru medzi jednotlivými odvetviami ale veríme, že už o pár mesiacov sa všetko upokojí a všetci sa spolu stretneme na kultúrnych programoch kde sa spoločne zasmejeme na ťažkej dobe ktorú sme prežili.

Preto Vám prajeme hlavne všetko dobré, veľa zdravia, pokoja a neutíchajúcu túžbu po znovunastolení rovnováhy v našich životoch. Kultúra nás spája. Preto Vám aspoň ako malú záplatu darujeme zadarmo prístup ku všetkým online koncertom, ktoré usporadúvame a budeme naďalej usporadúvať či to už budú koncerty z obývačky, alebo z koncertnej sály.

S pozdravom

Andrej

Covid19 vs Kultúra 1:1

Je tu jeseň, čas kedy sme v minulom roku mali práce nad hlavu a organizovali sme koncerty pre široké publikum v koncertných sálach ale aj v Domovoch dôchodcov a Domovoch sociálnych služieb. Tento rok nám ale nepraje. Organizácia live koncertov pre Vás je nemožná ale predsa to nevzdávame. Pripravujeme online produkcie a čoskoro dorazíme aj k Vám. MKSR podporilo koncerty pre DD a DSS a nesmierne nás teší že sa čochvíľa pustíme do ich organizácie. Veríme že sa na nás “naladíte” a poctíte nás svojou návštevou v našej krásnej online koncertnej sále.

Covid19 vs Kultúra 1:0

Je tu Covid a kultúra dostáva na frak. Zabúda sa na ňu vo všetkých smeroch. Zabúda sa na hudobníkov, maliarov, hercov, kultúrne inštitúcie ale aj samotných prijímateľov krásneho umenia. Umelci žijú umením ale aj z umenia a bez neho skončia na ulici. Ľudia posedávajú v krčmách a baroch hlava na hlave ale kultúrne podujatia sú nebezpečné.

Preto sme s našim o.z. pripravili pre najviac postihnuté skupiny obyvateľstva projekt, kedy aj pri zatvorení sociálnych zariadení vieme poskytnúť kultúrne vyžitie pre všetkých. Práve sa rozhoduje na MKSR o dotáciách tak si držme spoločne palce, aby sme aj tento rok mohli robiť radosť všetkým milovníkom umenia a zvrátili tento výsledok aspoň na remízu.

Sme aj na sociálnych sieťach

Milí priatelia, aby sme k Vám boli bližšie a aby ste mali rýchly prehľad o aktuálnych projektoch, koncertoch a programoch ktoré naše o.z. robí, pozývame Vás na náš facebookový profil “Andrej Baran & friends” a “Slavonic o.z.”