Bartók, folklór a Slovensko

Béla Bartók – svetovo uznávaný maďarský hudobný skladateľ 20-teho storočia. Ako je však pomerne dobre známe, Bartók mal silnú väzbu k územiu dnešného Slovenska, ako aj k Slovenskej kultúre. Jeho matka bola Slovenka (otec Rumun, zomrel krátko po jeho narodení) a krátko po jeho narodení sa prisťahovala do Bratislavy, kde Bartók vyrastal a neskôr aj študoval. Medzi jeho najznámejšie diela patria napr.: Hudba pre sláčiky, bicie nástroje a čelestu, Mikrokozmos, Zázračný mandarín a mnohé ďalšie. No nie všetky jeho diela sú verejnosti tak známe. Medzi ne patrí aj jeho zbierka 44 husľových duet. V tomto diele Bartók pracuje so slovenskými, maďarskými a rumunskými ľudovými piesňami, ktoré sám zbieral a zaznamenával. Ďalej ich štylizuje, čoho výsledkom je zbierka jedinečných hudobných miniatúr. Je mimoriadne rozmanitá a cenná pre našu hudobnú tradíciu i kultúru ako celok. V rámci nášho projektu by sme chceli uviesť dielo ako celok a nechať tak poslucháčom možnosť vypočuť si jednotlivé miniatúry v rámci väčšieho celku. Uviezť ho v plnom rozsahu je zaujímavé rovnako pre interpreta, ako aj pre poslucháča.

Sobotu v synagóge osviežil koncert husľových virtuózov

Zverejnené: 28.06.2021 10:20:31 AddThis Sharing ButtonsShare to FacebookShare to TwitterShare to EmailShare to PinterestShare to Viac…

obr: Sobotu v synagóge osviežil koncert husľových virtuózov

V sobotu 26. júna sa v synagóge uskutočnil husľový koncert s názvom Bartók, folklór a Slovensko, v ktorom účinkovali Andrej Baran a František Ferienčík.

BREZNO. Husľoví virtuózi zahrali skladby od Béla Bartóka, ktorý bol svetovo uznávaný maďarský hudobný skladateľ 20. storočia. Ako je však pomerne dobre známe, Bartók mal silnú väzbu k územiu dnešného Slovenska, ako aj k slovenskej kultúre. Medzi jeho najznámejšie diela patria napr. Hudba pre sláčiky, bicie nástroje a čelestu, Mikrokozmos, Zázračný mandarín a mnohé ďalšie. No nie všetky jeho diela sú verejnosti tak známe. Medzi ne patrí aj jeho zbierka 44 husľových duet. V tomto diele Bartók pracuje so slovenskými, maďarskými a rumunskými ľudovými piesňami, ktoré sám zbieral a zaznamenával.

 V rámci projektu občianske združenie Slavonic uviedlo dielo ako celok a nechalo tak poslucháčom možnosť vypočuť si jednotlivé miniatúry v rámci väčšieho celku.

 Koncert podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

autor článku : Monika Dolňanová | foto: Stanislav Spáč 

Live koncert, Zichyho palác, Bratislava