Za krajšiu jeseň života


Projekt “Za krajšiu jeseň života” je podporený z programu ACF
Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom
programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a
Karpatskou nadáciou“.Projekt prináša kultúru na miesta kam si chodí zubatá brúsiť kosu. Mnohokrát odsunutí ľudia na perifériu spoločnosti, diskriminovaní a zabudnutí. Ich osoby sú prepierané spoločnosťou len pred voľbami, nazývajú ich trolmi, príťažou, nesvojprávnymi. Je hanba kam naša spoločnosť dospela a ako si neváži seniorov. Ich životnú múdrosť a skúsenosti zmetie argumentami, že je iná doba. Práve náš projekt prináša trošku svetla medzi seniorov v zariadeniach pre seniorov, opatrovateľských domov, či domovov sociálnych služieb. Koncertná sála príde priamo k nim, pokúsime sa vo verejnosti aspoň trochu ukázať a dokázať, že aj ľudia odkázaní na takúto formu starostlivosti z dôvodu vysokého veku tu boli a sú, vybudovali našu spoločnosť a zabezpečili nám, že si žijeme v podstate v blahobyte. Nezabudnime na to, nech už bolo akékoľvek politické zriadenie, ľudia tu ostávajú a vo svojom živote robili veci najlepšie ako vedeli. Prispejme im aspoň takto málo k psychickej pohode, ukážme im, že sme na nich nezabudli. Srdečne Vás všetkých pozývame na projekt Za krajšiu jeseň života.

Na našej webovej stránke budete mať možnosť aktívne sledovať dianie počas celého trvania projektu, pozvánky, fotografie, zvukové či video ukážky z podujatí.
Tešíme sa na vás.

Projekt môže začať a začneme na západe konkrétne v mestách Pezinok, Sv.Jur a Bratislava. Tešíme sa na vás.

Veľmi radi by sme sa poďakovali úžasným interpretom a skvelému publiku v zariadeniach Casa, Agapé a Rafael ktoré sme navštívili v mesiaci október. Sme veľmi radi, že môžeme prinášať radosť a kultúru ľuďom, ktorí už nemôžu opustiť dané zariadenia. Aj napriek náročnej príprave a organizácií obzvlášť v tomto období vidíme, že to má zmysel. Radosť vo vašich očiach, únik z reality a pripojenie sa k nám počas projektu nás vždy teší a utvrdzuje nás v tom, že sme na dobrej ceste. Ďakujeme

Vážené dámy a vážení páni, dovoľte aby sme vás srdečne privítali na dvoch streamovaných koncertoch /vianočnom a novoročnom/ projektu Za krajšiu jeseň života, ktorý organizuje občianske združenie SLAVONIC. Sme radi že sme dostali možnosť priniesť program a kultúru aj takouto formou priamo k vám a aj s kolegami dúfame že sa vám bude páčiť.

Vianoce 2021

Je tu vianočný čas, čas pokoja, lásky, porozumenia v kruhu svojich priateľov, rodiny, blízkych. To nám však opäť nie je dopriate a práve kvôli nepriaznivej pandemickej situáci sme vás navštívili aspoň takto, prostredníctvom obrazovky.

Ktosi múdry voľakedy povedal, že s pesničkou je život krajší, plnší a bohatší. Odvtedy ľudia spievajú a tak prejavujú radosť zo života. Preto zosilte zvuk a zaspievajte si s nami nádherné vianočné koledy.

Nový rok 2022

Je tu Nový rok, rok 2022 a tak ako minulý rok aj teraz sme dúfali, že začneme lepšie. To nám však opäť nie je dopriate a práve kvôli nepriaznivej pandemickej situáci sme vás navštívili aspoň takto, prostredníctvom obrazovky. 2022, ale máme tých dvoják požehnane.. Práve číslo 2 symbolizuje v numerológií súcit, spoluprácu, diplomaciu. Číslo 2 je nositeľom ohľaduplnosti, spoločenskosti či sociálneho cítenia. No má aj svoje negatíva ako prílišné sebaobetovanie, váhavosť, opatrnosť či protichodnosť myšlienok. Preto si prajme využitie len jeho pozitívnej stránky, buďme k sebe láskaví, pozorní, nenechajme sa vtiahnuť do mocenských hier a tešme sa spolu na lepší zajtrajšok. Vaše občianske združenie Slavonic

!!!!Prosím, nezabudnite nám vždy poslať zmluvu o spolupráci alebo základné informácie o vašom zariadení, počte klientov na ktorých mal program dopad, fotografie. Bez vašej pomoci a splnení tejto drobnosti sa nedá v projekte pokračovať!!!!
Kultúra je krehká a akákoľvek jej destabilizácia spôsobuje rozklad kultúrnej spoločnosti. Kultúrne treba vzdelávať mládež, podporovať aktívnu spoločnosť a splácať ňou životné vklady seniorom. Občianske združenie Slavonic naďalej pracuje na všetkých troch zložkách a aj napriek stupňujúcej sa nekultúrnosti obyvateľov tejto planéty tento boj nevzdávame. Aj napriek polenám ktoré nám život pod nohy nahádzal sa nám podarilo v mesiaci marec a apríl úspešne absolvovať projekty v programe Za krajšiu jeseň života a priniesť radosť a rozptýlenie naším seniorom v zariadeniach pre seniorov a domovoch sociálnych služieb v rámci niekoľkých okresov a krajov.

Ako sme sľúbili, tak sme aj splnili. Aj napriek koronovým časom sa snažíme navštevovať jednotlivé zariadenie. Je to nesmierne obtiažne, keďže ich na poslednú chvíľu musia okamžite po zistení infikovaných zavrieť a tým pádom zrušiť poprípade presunúť aj náš projekt Za krajšiu jeseň života. Korona sa nevyhla ale ani naším umelcom, prešli sme si ňou všetci a plný odhodlaní a radosti z jej prekonania pokračujeme v usilovnej práci a spríjeňovaní chvíľ seniorom v rámci Slovenska. Tentokrát sme navštívili Nitru, Martin, Likavu a Ružomberok.
Ďakujeme všetkým za príjemné chvíle medzi vami, za krásne ďakovné slová ktoré nás vždy ubezpečia, že to čo robíme má zmysel.

Krásne koncerty pre krásne publikum. Opäť sme navštívili zariadenia pre seniorov a naše dojmy? Občas je to ťažké, stáva sa že odozva z publika je minimálna, vložíme do projektu všetko a náš pocit návratu je minimálny ale je to len náš subjektívny pocit. Sociálny pracovníci nám po ukončení programu ďakujú a vysvetľujú, že mnohí klienti sa už nedokážu zapojiť, nedokážu prejaviť radosť ale vnímajú. Spomínajú na daný projekt aj niekoľko mesiacov a ponašom návrate o rok si nás pamätajú. Niekomu sa vrátia spomienky na mladosť, prvé lásky, životné cesty ale vždy zanecháme pozitívnu stopu, ktorá je v týchto ťažkých časoch nesmierne potrebná.

Ak sme u vás ešte neboli, ozvite sa a máte nás tam 🙂

Náš tím je zložený z profesionálnych menežérov, umelcov a jednotlivcov pracujúcich v sociálnom a kultúrno spoločenskom odvetví. Svoju dlhoročnú prax sa snažíme využiť aj pri tvorení projektových výstupov Za krajšiu jeseň života. Prácou s margi-nalizovanými a znevýhodnenými skupinami sme sa začali zaoberať zhruba pred 25 rokmi výhradne v banskobystrickom okrese na pozvania jednotlivých zariadení alebo mesta B.Bystrica a S. Ľupča. Postupne so založením o.z. sa rozširoval záber a pôsobenie členov o.z. V súčasnej dobe sa snažíme aj za pomoci a finančnej podpory projektu ACF spolupracovať s jednotlivými zariadeniami naprieč celým slovenskom. Na spoluprácu si na rozdiel od mnohých podobne zameraných organizácií pozývame výhradne profesionálov, ktorí majú s tvorením podobných projektov skúsenosti aj zo zahraničia. Bohužiaľ všetky výstupy projektu sú ohraničené počtom, tak ak na vás v tomto reportovacom období nevyjde nezúfajte. Zaznačíme si vás a v najbližšom projekte vás navštívime. POkiaľ sme vás už navštívili a páčil sa vám náš projektový výstup, budeme radi ak nám pošlete hodnotenie. Všetkých nás to poteší a do budúcnosti nám to možno pomôže získať ďalší podobný projekt.

Nový mesiac, nové výstupy v zariadeniach pre seniorov. Aj napriek znovuotvorenej téme, ktorej sa boja všetci umelci a sociálne zariadenia stále fungujeme a veríme, že aj dlho budeme. Pripravili sme si pre vás nový program, nové piesne a tešíme sa na stretnutia. Zajtra sa uvidíme vo Zvolene a v stredu v Košiciach.