Hudba pre dva sláky v Brezne

11.09.2021 19:00 Synagóga, Brezno

Krásny umelecký zážitok mali možnosť získať ľudia na jedinečnom koncerte Hudba pre dva sláky organizovaný občianskym združením Slavonic s finančnou podporou Fondu na podporu umenia v synagóge v Brezne. Výnimočnosť koncertu spočívala nielen v súzvuku dvoch strunových nástrojov, ale aj vo výbere skladieb, ktoré obohatili náš hudobný repertoár. V podaní huslistu Andreja Barana a violončelistu Michala Haringa sme si mali možnosť vypočuť Huit Morceaux Reiholda Gliera, Sonatinu H80 Arthura Honeggera a Duo pre husle a violončelo op.7 Zoltana Kodályho. “Práve posledná skladba slúžila ako podnet k prvotnej myšlienke spolupráce a uskutočneniu koncertov u nás neprebádanou literatúrou pre toto hudobné zoskupenie. Je často kladená do úzadia a opomínaná, považovaná za neefektívnu a nezaujímavú. Je to však pravý opak…” sme sa ozvedeli na začiatku koncertu od violončelistu Michala Haringa. A museli sme mu uznať za pravdu. Spojenie dvoch melodických nástrojov huslí a violončela bol pre poslucháčov priam elektrizujúci zážitok. Diela prekypovali originalitou, farbami, citom a expresivitou. Sme radi, že k nám títo dvaja vynikajúci umelci zavítali a veríme, že sa čoskoro medzi nás vrátia. Ďakujeme

Text: Lucia Fajnorová

Active Citizen Fund

Radi by sme poďakovali nadácií Ekopolis, ktorá spravuje ACF a vyjadrili nesmiernu radosť, že môžeme odprezentovať náš projekt Za krajšiu jeseň života ľuďom, na ktorých sa v oblasti kultúrneho rozvoja zabúda. Ľuďom, ktorí vystavali našu spoločnosť a ktorým môžeme ďakovať, že sme tu. Dovoľte aby sme im ako poďakovanie prispeli aspoň takto, prostredníctvom umenia a vniesli im do zariadení v ktorých musia tráviť jeseň života svieži hudobný vánok.

Ďakujeme a veríme, že vás nesklameme

Vaše o.z. Slavonic

Ako ďalej?

Otvorili sme nové dvere vedúce do roku 2021 a hneď za nimi nás zastavila mreža nad ktorou svieti nápis “za mnou sa nachádza cesta ku kultúre”.. ako ďalej? Kultúra stagnuje, hlas umelcov je umlčaný pretože všetci vedia, že práve on je ten, ktorí dokáže rozhýbať stojace vody. Umlčali hercov, umlčali hudobníkov. Jednotlivé umelecké sféry sú z dôvodu hlavne finančnej núdze rozhádané. Ako jediný kultúrny program majú ľudia televíziu v ktorej ale nenachádzate nič, žiadny hodnotný program, kultúru. Slovenský národ kultúrne upadá a aj napriek snahe umelcov sa to nedarí zvrátiť.

My to však berieme ako určitú sinusoidu, jeden rok je horšie, druhý lepšie a veríme, že aj ľudia znovu objavia lásku k umeniu. Pandemický čas nebude trvať večne, určite nebude ľahké znovu vybudovať zbúranú dôveru medzi jednotlivými odvetviami ale veríme, že už o pár mesiacov sa všetko upokojí a všetci sa spolu stretneme na kultúrnych programoch kde sa spoločne zasmejeme na ťažkej dobe ktorú sme prežili.

Preto Vám prajeme hlavne všetko dobré, veľa zdravia, pokoja a neutíchajúcu túžbu po znovunastolení rovnováhy v našich životoch. Kultúra nás spája. Preto Vám aspoň ako malú záplatu darujeme zadarmo prístup ku všetkým online koncertom, ktoré usporadúvame a budeme naďalej usporadúvať či to už budú koncerty z obývačky, alebo z koncertnej sály.

S pozdravom

Andrej

Covid19 vs Kultúra 1:1

Je tu jeseň, čas kedy sme v minulom roku mali práce nad hlavu a organizovali sme koncerty pre široké publikum v koncertných sálach ale aj v Domovoch dôchodcov a Domovoch sociálnych služieb. Tento rok nám ale nepraje. Organizácia live koncertov pre Vás je nemožná ale predsa to nevzdávame. Pripravujeme online produkcie a čoskoro dorazíme aj k Vám. MKSR podporilo koncerty pre DD a DSS a nesmierne nás teší že sa čochvíľa pustíme do ich organizácie. Veríme že sa na nás “naladíte” a poctíte nás svojou návštevou v našej krásnej online koncertnej sále.

Covid19 vs Kultúra 1:0

Je tu Covid a kultúra dostáva na frak. Zabúda sa na ňu vo všetkých smeroch. Zabúda sa na hudobníkov, maliarov, hercov, kultúrne inštitúcie ale aj samotných prijímateľov krásneho umenia. Umelci žijú umením ale aj z umenia a bez neho skončia na ulici. Ľudia posedávajú v krčmách a baroch hlava na hlave ale kultúrne podujatia sú nebezpečné.

Preto sme s našim o.z. pripravili pre najviac postihnuté skupiny obyvateľstva projekt, kedy aj pri zatvorení sociálnych zariadení vieme poskytnúť kultúrne vyžitie pre všetkých. Práve sa rozhoduje na MKSR o dotáciách tak si držme spoločne palce, aby sme aj tento rok mohli robiť radosť všetkým milovníkom umenia a zvrátili tento výsledok aspoň na remízu.

Školy, škôlky, školičky…

alebo… skultúrňovanie mládeže správnym smerom pôsobí aj na rodičov…

budme slušní, buďme kultúrni ale bez mladej generácie to nepôjde…

Cieľom a zámerom projektu bolo vzdelávanie a oboznamovanie detí a mládeže s  hudobnými štýlmi, žánrami a zoznámenie ich nielen s komerčnou kultúrou. Projekt rozvíja vedomosti z oblasti kultúry, umenia a histórie, podporuje rozvoj citovej zložky u mládeže, vedie ich k láske k hudbe a tým pádom aj k celkovému rozvoju kultúrnej spoločnosti. Dnešná mladá generácia bohužiaľ z veľkej časti prichádza do kontaktu s live kultúrou len prostredníctvom médií, komerčných rádií a televízií. Takáto kultúra nemôže dostatočne pokryť potrebu mladej generácie na informácie a rozvoj osobnosti. V Banskej Bystrici bola pred zhruba 25 rokmi založená ZŠ s rozšíreným vyučovaním hudobnej výchovy. Mnohé z detí tam študujúcich má aj v dospelom veku veľmi pozitívny vzťah k umeniu, navštevujú koncerty populárnej, jazzovej, ľudovej i klasickej hudby a tým zároveň prispievajú k celkovému rozvoju kultúrnosti obyvateľstva, podpore štátnych inštitúcii ako je Slovenská filharmónia, divadlá, opery a festivaly u nás. Cieľom nášho projektu je skultúrniť mládež, ukázať jej, že aj klasická či ľudová hudba v podaní profesionálov je krásna a oplatí sa ju počúvať či len sa jej amatérsky venovať, lebo rozvíja ducha a napomáha k celkovej harmónii ľudstva.

Sme aj na sociálnych sieťach

Milí priatelia, aby sme k Vám boli bližšie a aby ste mali rýchly prehľad o aktuálnych projektoch, koncertoch a programoch ktoré naše o.z. robí, pozývame Vás na náš facebookový profil “Andrej Baran & friends” a “Slavonic o.z.”

Koncerty s tajuplnou atmosférou

Koncerty projektu Spievajúce múry sa zameriavajú na koncerty vážnej hudby na netradičných miestach, v areáloch hradov, zámkov či miestach ktoré mali v minulosti pátos a život ktorý im súčasnej dobe chýba. Po minulé roky sa koncerty stretli s veľkým ohlasom preto sa každoročne snažíme nadviazať na predchádzajúce projekty organizované našim o.z. Koncerty sa každoročne uskutočňujú na hrade Ľupča, v synagóge v Brezne, ale konali sa už aj v Grand castle v Lipt.Hrádku. Našim zámerom a cieľom je spríjemniť ľuďom voľné chvíle, spraviť koncerty na netradičných miestach, rozospievať tiché múry a vliať im zas trochu života v podobe hudby a ľudí ktorí si ju prišli vypočuť.

Projekt v minulých rokoch podporil banskobystrický samosprávny kraj a Fond na podporu umenia. Projekt vznikol v roku 2013. Na koncertoch účinkovali poprední umelci Martin Budinský, Eva Cáhová, Andrej Baran, Adam Marec, Mucha quartet, Jozef Lupták, Movie quartet.

Bohužiaľ na rok 2020 náš projekt po siedmych rokoch nebol zo strany FPU podporený ale ubezpečujeme milovníkov hudby, že spravíme všetko preto, aby projekt neupadol do zabudnutia.

Spievajúce múry na Hrade Ľupča 2019
Spievajúce múry na Hrade Ľupča 2016 Slavonic duo
Spievajúce múry 2015 Mucha quartet
Spievajúce múry 2018 Jozef Lupták & Andrej Baran
Ďakujeme finančnej podpore z bbsk v rokoch 2013,2014,2015,2016 bez ktorej by sa koncerty nemohli uskutočniť.
Ďakujeme FPU za finančnú podporu v rokoch 2018 a 2019 bez ktorej by sa koncerty nemohli uskutočniť